Sign In
opener

Academy Awards

 Golden Puck Most Improved Hockey Academy Student

2002:
Junior- Teryn Warnke
Senior- Trisha McNeill & Travis Easton

2003:
Junior- Kelti Malone & Garrett Voogelaar
Senior- Laura Feehan & Peter Levielle

2004:
Jr Prep- Dillan Slobodian
Junior- Brittany Offers & Jory Engelhardt
Senior- Theresa Vilches & Kevin Mack

2005:
Jr Prep- Thomas Chevalier
Junior- Anna Malczewski & Sheldon Atkins
Senior- Dianna Kastelic, Ashton Purkiss & Connor Currah

2006:
Jr Prep- Scott Gentile
Junior- Katelyn Tomniuk & Paul Levielle
Senior- Leah Sulyma, Taylor Swaffield & Neil Krystopowicz

2007:
Jr Prep- Chad Sekulich
Junior- Kris Racich & Kirstin Dechant
Senior- Danielle Schmidt, Stuart Carruthers & Bret Tymchuk

2008:
Jr Prep- Kyle Oleschuk
Junior- Danielle Marks & Paul Jocksch
Senior- Sarah Oswald, Matthew Ardiel & Evan Warawa

2009: 
Jr Prep- Michael Llauder
Junior- Michael Pasemko
Senior- Brandi Bailey, Evan Petruk & Stephen Zip

2010:
Jr Prep- Ben Hobden
Junior- Zach Koziak
Senior- Winter MacDougall, Curtis Turner & Alex Roskell

2011:
Junior Prep Senators- Chris Clark
Junior Maple Leafs- Justin Hoeber
Senior Flames- Matthew Cooper
Senior Oilers- Cameron Brezinsky
Female Canucks- Emily Quecke

2012:
Daniel Laffin- Jr Prep Senators
Hayley Runnalls- Sr Canucks
Samuel Subert- Jr Maple Leafs
Tanner Paulhus- Sr Flames
Wade Bird- Sr Oilers

2013
Junior Senators – Jaden Melech
Senior Canucks – Megan Morin
Senior Flames – Brody Surette
Senior Oilers – Lucas Pagee

2014
Junior Senators – Ryan Chan
Senior Canucks – Chelsea Chiovelli
Senior Flames – Jackson Yorke
Senior Oilers – Clayton Eisler

2015
Junior Maple Leafs – Austyn Locke
Senior Maple Leafs – Chelsea Chiovelli
Senior Flames – Brien Murphy
Elite Training Oilers – Zachary Marano




 Silver Stick Most Outstanding Hockey Academy Student

1999:
Senior- Andrew Jackson

2000:
Senior- Chad Kirkland

2001:
Senior- Ashley Medori & Jeff Lasher

2002: 
Junior- Amy Basnett & Kevin Bayrack
Senior- Shannon Jerebic & Kieran Block

2003:
Junior- Jen Amos & Jarod Smale
Senior- Bobbie Anderson & Brad Parker

2004:
Jr Prep- Dane Gregoraschuk
Junior- Kate Molzan & Cody Guse
Senior- Trisha McNeill, Ashleigh Shols & Corey Rutt

2005:
Jr Prep- Reed Van Halst
Junior- Rachelle Levasseur & Brendan Leonard
Senior- Lauren Cherewyk, Scott Enders & Adam Feniak

2006:
Jr Prep- Patrick Spelliscy
Junior- Stephanie Fedoruk & Quinlan Winton
Senior- Karlee Shields, Scott Enders & Cody Guse

2007:
Jr Prep- Branden Messier
Junior- Patrick Spelliscy
Senior- Breanne Melnychuk, Cassea Schols, Burke Gallimore & Colton Yaremovich

2008: 
Jr Prep- Maxime Lutz
Junior- Carmanah Hunter & Michael More
Senior- Kathryn Stack, Markus Gerbrandt & Killian Hutt

2009:
Jr Prep- Tyson Millan
Junior- Graham Kastelic
Senior- Julia Murrell, Caleb Belter & Dane Olson

2010: 
Jr Prep- Tanner Paulhus
Junior- Miles Beason
Senior- Carmanah Hunter, Stephane Legault & Caleb Belter

2011:
Junior Prep Senators- Matthew Rotella
Junior Maple Leafs- Dalton Morin
Senior Flames- Peter Daoust
Senior Oilers- Caleb Belter
Female Canucks- Brooke Peden

2012:
Morgan Myrick- Jr Prep Senators
Kelsie Lang- Sr Canucks
Ben Campbell- Jr Maple Leafs
Michael Zipp- Sr Flames
Matthew Cooper- Sr Oilers

2013
Junior Senators – Bora Girbay
Senior Canucks – Diane Hitchings
Senior Flames – Joshua Harris
Senior Oilers – Michael Zipp & Zach Paterson

2014
Junior Senators – Hunter Twarecki-Heeb
Senior Canucks – Megan Morin
Senior Flames – Benjamin Gerbrandt
Senior Oilers – Lucas Pagee

2015
Junior Maple Leafs – Dillon O’Connor
Senior Maple Leafs – Erynn Shantz
Senior Flames – Matthew Feltham
Elite Training Oilers – Briar Whyte




The Michael Fogolin Memorial Scholarship

2004- Matthew Clark
2005- Theresa Vilches
2006- Matthew York
2007- Brendan Leonard
2008- Allison McDonald
2009- Evan Warawa
2010- Isaac Twinn
2011- Michaela Murray
2012- Troy Tymchuk
2013- Michael Zipp
2014- Sam Subert
2015- Clayton Eisler




   The Matthew Cook Memorial Scholarship

2010- Courtney Ballantyne
2011-  Connor Aylwin
2012-  Justin Hoeber
2013- Zach Paterson
2014- Daniel Laffin
2015- James Teed




   The Jerry Tymkow Hockey Academy Scholarship

2001-   Margaret-Ann Hinkley & Jeff Lasher
2002-   Margaret-Ann Hinkley & Kevin Luft
2003-  Kelsey Dawson & Kevin Bayrack
2004-  Jennifer Amos & Andrew Bentz
2005-  Janelle Malcoml & Andrew Bentz
2006-  Leah Sulyma & Cameron Hopkins
2007-  Danielle Schmidt & Brendan Leonard
2008-  Allison McDonald & Evan Warawa
2009-  Elise Hervieux & Branden Messier