Sign In
opener

 Staff List for 2018-2019

 

Administration:       

Principal                         Paula Binassi-D'Amours

Assistant Principal         Tracey Sauer

Administrative Assistant Carole Makarow

 

 Teachers                                  

100 Voices                    Lesley Kuny

Kindergarten A              Christine Chmilar

Kindergarten B              Amanda Cerminara    

Kindergarten C              Alison Romano

Grade 1A                       Nicole Lemire

Grade 1B                       Melissa Brooke

Grade 1C                       Shannen Heaney

Grade 2A                         Lisa Covelli

Grade 2B                       Jodie Duenas

Grade 3A                       Amy Grondin

Grade 3B                       Tanis Chetek

Grade 4A                       Christine Sankey

Grade 4B                      Christina Fielden

Grade 5                        Connie Roy

Grade 5/6                    Sarah Adomako-Ansah                    

Grade 6                       Bridget Budzak

Music                           Greg MacDougall

Learning Coach           Rosa McCormack

Learning Supports       

ESL/Chaplain              

 

Support Staff        

Clerk                                          Emma Zanon

Educational Assistants:

Denise White

Maggie Belland

Shannon Hennig

Anita Davis

Anita Brown

Liang Zhang

Vesna Stevanovic

John Ottens

Early Learning Facilitators:

Lori Rizzo

Laura Bailey

Lisa Murphy

Custodial Staff:

Head Custodian Shem Sheko

Senior Custodian Yishak Desalegn

 

 

Staff

 Staff List for 2018-2019

 

Administration:       

Principal                         Paula Binassi-D'Amours

Assistant Principal         Tracey Sauer

Administrative Assistant Carole Makarow

 

 Teachers                                  

100 Voices                    Lesley Kuny

Kindergarten A              Christine Chmilar

Kindergarten B              Amanda Cerminara    

Kindergarten C              Alison Romano

Grade 1A                       Nicole Lemire

Grade 1B                       Melissa Brooke

Grade 1C                       Shannen Heaney

Grade 2A                         Lisa Covelli

Grade 2B                       Jodie Duenas

Grade 3A                       Amy Grondin

Grade 3B                       Tanis Chetek

Grade 4A                       Christine Sankey

Grade 4B                      Christina Fielden

Grade 5                        Connie Roy

Grade 5/6                    Sarah Adomako-Ansah                    

Grade 6                       Bridget Budzak

Music                           Greg MacDougall

Learning Coach           Rosa McCormack

Learning Supports       

ESL/Chaplain              

 

Support Staff        

Clerk                                          Emma Zanon

Educational Assistants:

Denise White

Maggie Belland

Shannon Hennig

Anita Davis

Anita Brown

Liang Zhang

Vesna Stevanovic

John Ottens

Early Learning Facilitators:

Lori Rizzo

Laura Bailey

Lisa Murphy

Custodial Staff:

Head Custodian Shem Sheko

Senior Custodian Yishak Desalegn